O NAS
ZARZĄD
STATUT
FINANSE
AKTUALNOŚCI
MEDIA O NAS
O AKCJI
DOŁĄCZ DO AKCJI
PARTNERZY
MATERIAŁY PROMOCYJNE
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
PRZEKAŻ DAROWIZNĘ
ENGLISH VERSION
NIE DAJĘ, NIE BIORĘ
OKRĘGI JEDNOMANDATOWE
MUR BETON UCZCIWIE
DEMOKRACJA BEZPOŚREDNIA
  AKTUALNOŚCI     DOŁĄCZ DO AKCJI     MATERIAŁY PROMOCYJNE     MEDIA O NAS     O AKCJI     PARTNERZY  
5.02.2014

Korupcja - potrzebne lepsze przepisy

W dzisiejszym wydaniu Dziennika Gazecie Prawnej ukazał się artykuł pt. „Korupcja - potrzebne lepsze przepisy“.

120 mld euro – tyle rocznie według raportu przygotowanego dla Komisji Europejskiej kosztuje Unię korupcja. W Polsce osobiście z korupcją zetknęło się 15 proc. obywateli i jest to poziom podobny do innych krajów regionu. Jesteśmy jednak na piątym miejscu spośród krajów, w których przedsiębiorcy najczęściej skarżą się, że korupcja przeszkadza im w prowadzeniu biznesu. Aż 45 proc. badanych na początku 2013 r. firm uznało ją za powód, przez który nie udało im się zdobyć publicznego kontraktu. Warto zauważyć, iż o 1 pkt proc. więcej firm uważa odwrotnie – że ich przegrana w przetargach nie ma związku z łapówkami. Publikacja raportu zbiegła się z debatą o korupcji zorganizowaną przez stowarzyszenie Normalne Państwo pod patronatem DGP. Jej uczestnicy pozytywnie odnieśli się do zaleceń Komisji Europejskiej w tym zakresie. Chodzi m.in. o uporządkowanie kwestii wyboru szefa CBA w celu ograniczenia podejrzeń o upolitycznienie tego urzędu. Zdaniem ekspertów w walce z korupcją trzeba zrobić jeszcze więcej. Jednym ze sposobów jest korzystanie z możliwości, jakie daje ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Teoretycznie dzięki niej można pociągnąć do odpowiedzialności nie tylko pojedynczych pracowników, ale także całe firmy. – Tymczasem nie ma żadnych wyroków, które by pokazywały, że jakakolwiek firma w Polsce została ukarana za to, iż jej pracownik wręczył łapówkę – zauważa Marcin Klimczak z PwC. Z kolei prezes stowarzyszenia Normalne Państwo Bartłomiej Michałowski zaznaczył, że takie postępowania mogą być w toku, bowiem prawo jest relatywnie młode i wymaga, aby przed ukaraniem instytucji zapadł wyrok skazujący osobę fizyczną. Paneliści podkreślili także dalszą konieczność edukacji w kwestii korupcji. Maciej Ślusarek, wiceprezes stowarzyszenia, wskazał, że do niedawna był jeszcze problem ze zdefiniowaniem zjawiska. - Dopiero przy okazji wyroku w sprawie kardiochirurga Mirosława G. sąd uznał, że wręczenie filiżanki Rosenthala także może oznaczać korupcję, choć wcześniej rzecznik praw obywatelskich był zdania, że nie – mówi Ślusarek. Nie bez znaczenia jest także wyraźny społeczny sprzeciw względem korupcji. Służyć mają temu m.in. akcje organizowane przez stowarzyszenie, np. w sektorze IT „Nie daję, nie biorę łapówek”, do której przystąpiły m.in. CD Projekt, T-Mobile czy ABC Data. Paneliści zgodzili się z raportem KE odnośnie braku wystarczającej ochrony dla whistleblowerów czy – jak się przyjęło ich nazywać po polsku – sygnalistów (to osoby dekonspirujące łapówkarzy i przypadki korupcji). Najważniejszą jednak kwestią jest ukazanie zjawiska korupcji jako wspólnego problemu, który wszystkich uderza po kieszeni. – W końcu łapówka, którą deweloper dał za nabycie gruntu, znajdzie odzwierciedlenie w cenie metra kwadratowego mieszkania – zauważa Ślusarek.

Autor: Jakub Kapiszewski, DGP14.12.2013

Reforma dla Polski - spotkanie 19.12.2013

Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszamy na ostatnie w tym roku kalendarzowym spotkanie RdP.

Spotkanie odbędzie się już 19 grudnia w sali 4B budynku "C" Szkoły Głównej Handlowej przy al. Niepodległości 128.

Naszym prelegentem będzie Katarzyna Batko-Tołuć, Wiceprezeska i Dyrektorka Programowa Sieci Obywatelskiej – Watchdog Polska.

Katarzyna powie o znaczeniu przejrzystości życia publicznego szczególnie w zakresie wydawania publicznych pieniędzy. Temat przedstawi analizując trzy pola: 1) Partie polityczne 2) Organizacje pozarządowe 3) Projekty Europejskie Poza tym będzie też o etyce i o tym, kto oraz jak powinien wziąć odpowiedzialność za sprawy publiczne, w tym wydawanie publicznych pieniędzy. Oczywiście powie też trochę o jej działaniach i samym stowarzyszeniu WatchDog Polska.

Katarzyna Batko-Tołuć ukończyła Instytut Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2001 roku interesuje się etyką życia publicznego, tym jaki ma na nie wpływ jawność działania administracji i świadomość obywatelska. Analizuje jak kontrola społeczna może przyczyniać się do zmian w sprawowaniu polityki. Poprzez swoją działalność odkrywa jak prawo może kształtować stosunki społeczne.

Zapraszamy bardzo serdecznie,

Następne spotkanie:

9 stycznia 2014: Maciej Banaś (GUS)- Rynek Pracy w Polsce na tle Procesów Globalnych4.12.2013

Trwa kampania społeczna "Nie daję, nie biorę łapówek" w sektorze IT3.12.2013

Corruption Perceptions Index 2013

3 grudnia 2013 Transparency International po raz kolejny opublikowała CORRUPTION PERCEPTION INDEX. Według najnowszego rankingu Polska znów poczyniła postęp i obecnie znajduje się na 38 miejscu wśród 177 krajów.

Warto zaznaczyć, że w ciągu ostatnich lat żaden kraj Europy Środkowo-Wschodniej nie dokonał takiego skoku w rankingu jak Polska. W ciągu ostatnich pięciu lat nasz kraj zanotował awans o 20 pozycji, a wskaźnik percepcji korupcji w tym samym czasie poprawił się o blisko 30% (z 4,6 w 2008 roku do 6,0 w 2013).

W pierwszej pięćdziesiątce rankingu kraje Europy Środkowo-Wschodniej reprezentowane są jeszcze przez Litwę i Słowenię, które zajmują wspólnie 43 pozycję oraz Węgry na 47 i Łotwę na 49 miejscu.

W porównaniu do ubiegłych lat czołowe miejsca rankingu nie uległy zmianie: pierwsze miejsce ponownie zajęła Dania, tuż za nią uplasowała się Nowa Zelandia oraz kolejno Finlandia.

Więcej o wynikach tutaj.28.11.2013

O korupcji i łapówkach w TVP INFO

38 podejrzanych, 21 osób w areszcie i miliardy złotych strat. To – wciąż nie ostateczny – bilans największej afery korupcyjnej w najnowszej historii Polski. Według Transparency International nasz kraj zajmuje 41 miejsce w rankingu korupcji. Czy w Polsce skutecznie walczy się z łapownictwem?

28 listopada w programie telewizyjnym Twoje Info na kanale TVP INFO w godzinach 17:15 - 18:45 odbędzie się audycja poświęcona tematowi korupcji i łapówek. Gośćmi programu będą: dr Mariusz Bidziński, prawnik, SWPS, Krzysztof Izdebski reprezentujący Antykorupcyjną Koalicję Organizacji Pozarządowych oraz Jakub Gradziuk, koordynator akcji "Nie daję, nie biorę łapówek".

Miliardy złotych strat, 38 podejrzanych, 21 osób w areszcie. To – wciąż nie ostateczny – bilans największej afery korupcyjnej w najnowszej historii Polski. Wśród podejrzanych są m.in. b. wiceminister spraw wewnętrznych i wiceprezes GUS.

W rankingu korupcji Transparency International Polska zajmuje 41 miejsce na 174 badane kraje. 57 proc. Polaków twierdzi, że rząd wciąż nie walczy z korupcją wystarczająco skutecznie.

Czy zetknęli się Państwo z korupcją? W jaki sposób? Czy w Polsce skutecznie walczy się z łapownictwem? Czekamy na Państwa opinie i komentarze.

Źródło: tvp.info